ZALOGUJ SIĘ

dalej

Kto czyta z Bajduszkiem?

Kącik dla rodzica

Drodzy Rodzice,

 

z ogromną radością pragniemy powitać Państwa na stronach portalu czytelniczego dla dzieci i młodzieży.

 

Program Akademia Czytelnika  wspiera Państwa dziecko w rozwijaniu fundamentalnej kompetencji językowej – czytania, a zwłaszcza czytania ze zrozumieniem. Ta, często niedoceniana, umiejętność towarzyszy dziecku na całej drodze zdobywania wiedzy, wykształcenia i zawodu.

 

Uczeń potrafiący dobrze czytać nie będzie miał problemów nie tylko z nauką języka polskiego, ale również z żadnym innym przedmiotem w szkole i w pozostałych sferach życia. Weźmy na przykład matematykę: choć jest to przedmiot ścisły, jednak wymaga zrozumienia prostych zadań tekstowych. Niezrozumienie treści zadania prowadzi do błędnego rozwiązania, a to z kolei zniechęca dziecko do tego przedmiotu już na samym początku jego nauki. Podobnie jest z fizyką, chemią, z każdym innym przedmiotem.

 

Tak długo, jak dziecko nie rozumie tego, co czyta, nie będzie odnosiło sukcesów w nauce.

 

A więc czytajmy!!!

 

Czytajmy razem!               Czytajmy osobno!          Czytajmy w domu!               Czytajmy w podróży!

 

Czytajmy z przyjemnością!

 

                Kto czyta, ten będzie mądry!                                                        Kto czyta, poszerza horyzonty!

 

CZYTANIE OTWIERA PRZED DZIECKIEM DRZWI CAŁEGO ŚWIATA!

 

Jak wiadomo, znaczącą część wzorców zachowania i wartości wynosi się z rodzinnego domu. Należy do nich także nawyk czytania. Tam, gdzie dziecko widzi, że rodzice z przyjemnością poświęcają czas lekturze, z pewnością samo też sięgnie po książkę. Czytanie lektur zadawanych w szkole to często żmudny obowiązek, natomiast ciekawe, nowoczesne, wybrane przez siebie, pozycje pozwalają rozbudzić zainteresowanie i apetyt na czytanie. Nie każda książka dla dzieci czy młodzieży musi zawierać wartości wychowawcze czy życiowe, choć z reguły tak jest. Może służyć także czystemu relaksowi, oderwaniu się od problemów codzienności, pobudzać do śmiechu czy zmuszać do zastanowienia się nad samym sobą.

 

Umiejętność czytania nie polega jedynie na składaniu literek. To przede wszystkim rozumienie treści, która się za nimi ukrywa. Ponadto, czytając ciekawą książkę, dziecko przeżywa losy bohaterów, uczy się oceniać ich postępowanie, odróżniać dobre wzorce od złych.

 

Dziś, kiedy czytanie książek powoli odchodzi do lamusa, szczególnie ważne jest wyrobienie tej potrzeby u dzieci i młodzieży. Książka wymaga czasu i skupienia – niezbyt interesująca alternatywa dla łatwej, szybkiej rozrywki: telewizji, gier komputerowych, konsoli itp.

 

Program Akademia Czytelnika, w którym dziecku towarzyszy dobry duch Akademii, Bajduszek, zachęca je do sięgnięcia po kolejną książkę i wspiera w rozwijaniu kompetencji edukacyjnych.

 

Ten innowacyjny portal pozwala dziecku zdobyć przy okazji podstawowe umiejętności w obsłudze komputera. Zamiast dodatkowych zajęć lub kursu komputerowego można już od pierwszej klasy, czytając, bawić się z Bajduszkiem!